CERA

TŁUSTA I MIESZANA


Cera tłusta ma kolor szarożółty, jest słabo ukrwiona, rano bywa blada. Jest dość gruba, ma błyszczącą powierzchnię z widocznymi rozszerzonymi porami z zaskórnikami. Na czynniki atmosferyczne oraz na wodę i mydło reaguje dobrze, nie sprawia kłopotów. Na wygląd takiej cery wpływają znacząco czynniki wewnętrzne: stres, gospodarka hormonalna, zaburzenia układu trawiennego.

Długo zachowuje gładkość i jędrność, zaczyna się starzeć znacznie później, niż skóra sucha. Dotykają ją częste powikłania trądzikowe, spowodowane nadmierną aktywnością gruczołów łojowych. Cera mieszana posiada cechy dwóch rodzajów skóry. Część jest sucha, dotyczy to najczęściej partii bocznych twarzy. Środkowy pas twarzy, tzw. strefa T (czoło, nos, broda) znacznie się przetłuszcza. Pielęgnacja tego rodzaju cery jest bardziej skomplikowana, niż w przypadku skóry jednego rodzaju. Posiadacze cery mieszanej mogą mieć równocześnie i skłonność do łojotoku, i uwrażliwienie na wodę i mydło, objawiające się pieczeniem, zaczerwienieniem, uczuciem napięcia. Aby pielęgnacja cery mieszanej była skuteczna, przede wszystkim musimy określić, gdzie cera mieszana potrzebuje oczyszczenia, a gdzie nawilżenia.

Polecamy Lekki krem antybakteryjny z ekstraktem z liści brzozy

SKÓRA

Z PRZEBARWIENIAMI


Przebarwienia i odbarwienia wiążą się z nieprawidłowym funkcjonowaniem skóry – nadmiarem lub brakiem melaniny. Pojawienie się niejednorodnego zabarwienia skóry jest głównie wynikiem nadmiernej liczby melanocytów w naskórku lub nadprodukcji melaniny przy ich prawidłowej liczbie. Najczęściej na skórze występują pod postacią piegów, melasmy, plam soczewicowatych, starczych oraz przebarwień pozapalnych. Przebarwienia pozapalne występują w miejscach, gdzie wcześniej doszło do procesu zapalnego np. zmianach trądzikowych, oparzeniach słonecznych czy urazach.

Najczęściej przebarwienia są zlokalizowane na skórze odsłoniętej i wystawianej na promienie słoneczne. Likwidacja przebarwień jest niestety problematyczna, wymaga bowiem czasu, cierpliwości i systematycznej pielęgnacji. Niezależnie od stosowanych kosmetyków przeciw przebarwieniom, zawsze należy zapewnić odpowiednią ochronę przed słońcem w postaci filtrów przeciwsłonecznych minimum 20 SPF. Warto wprowadzić kremy zawierające substancje które blokują nadmierne wydzielanie tyrozynazy (enzym odpowiadający za syntezę eumelaniny dającej efekt brązowienia skóry).

Polecamy Lekki krem wyrównujący koloryt z glukozydem ketonu malinowego.

CERA

NACZYNIOWA


Cera naczyniowa jest wymagająca i ma specyficzne potrzeby. Cechują ją rozszerzone naczynia krwionośne, pojawiający się rumień, uczucie pieczenia i swędzenia, wrażliwość i nadwrażliwość skórna oraz skłonność do powstawania stanów zapalnych. Charakteryzuje się widoczną siecią teleangiektazji, czyli widocznych na skórze rozszerzonych naczyń włosowatych, wyglądem przypominających cieniutkie niteczki. Skłonność do występowania rozszerzonych naczyń krwionośnych może występować już w dzieciństwie, a po 20. roku życia wzmaga się, przez co pęknięte naczynka zaczynają być widoczne.

Pierwszymi objawami posiadania takiej cery mogą być tzw. rumieńce, pojawiające się wskutek zmiany temperatury lub zdenerwowania. Cera naczyniowa wymaga specjalnej pielęgnacji, stosowania preparatów uszczelniających naczynia krwionośne oraz wyeliminowanie czynników, które powodują nasilanie rumienia. W przeciwnym wypadku skóra swędzi i piecze, może się na niej pojawić rumień, a nawet opuchlizna. Należy unikać picia dużych ilości alkoholu, kawy, mocnej herbaty i spożywania ostrych przypraw. Dobrze dobrane kosmetyki, stworzone specjalnie do cery naczynkowej, złagodzą dolegliwości i widocznie poprawią wygląd skóry.

Polecamy Lekki krem wyciszający z ekstraktem kwiatów maku polnego.

CERA

WRAŻLIWA / ATOPOWA


Najczęściej jest uwarunkowana genetycznie, ale może też uwrażliwić się z czasem. Po użyciu wody z mydłem, bądź niektórych kosmetyków, pojawia się na niej często uczucie ściągania i pieczenia. Ten rodzaj skóry spotykany jest dziś coraz częściej, co wiąże się z zanieczyszczeniem środowiska, a także niewłaściwym pielęgnowaniem np. źle dobranymi kosmetykami.

Cera wrażliwa jest dość trudna w pielęgnacji. Należy unikać ekspozycji słonecznej, korzystania z solarium, klimatyzowanych pomieszczeń. Nie zawsze jest to możliwe, ale odpowiednio dobrane kosmetyki mogą sprawić, że utrata wilgoci nie będzie następować zbyt szybko, a warstwy ochronne skóry będą chronione.
Jest bardzo trudna w pielęgnacji, gdyż często powiązana jest ze skórą alergiczną, suchą i płytko unaczynioną. Częściej występuje ona u osób z łojotokowym zapaleniem skóry niż u alergików. Reaguje alergicznie na większość składników kosmetycznych i zabiegów pielęgnacyjnych, a także wykazuje obniżoną tolerancję na detergenty i niektóre produkty spożywcze.

Polecamy Lekki krem łagodzący z olejem z czarnuszki.

CERA

SUCHA I ODWODNIONA


Ma z reguły jasny kolor, jest cienka i mało elastyczna. Często występują na niej przebarwienia oraz rozszerzone naczynka krwionośne. Cera sucha może być wrodzona, chociaż zdarza się, że jest ona wynikiem zaniedbania, nieprawidłowej pielęgnacji lub zanieczyszczeń powietrza i wody. Tego typu cera charakteryzuje się matowością i skłonnością do łuszczenia.

Problemy z cerą suchą to także uczucie napięcia i pieczenia skóry twarzy. Jest wrażliwa na wodę i mydło – reaguje zaczerwienieniem, podrażnieniem. Starzeje się stosunkowo szybko, bo pierwsze zmarszczki mogą się pojawiać już około 25. roku życia. Odwodniona skóra twarzy wolniej się regeneruje i jest bardziej podatna na tworzenie się zmarszczek. Odpowiednie dostarczanie składników odżywczych może znacząco ten proces opóźnić.

Polecamy Lekki krem nawilżający z ekstraktem z kwiatów bławatka.

CERA

DOJRZAŁA


Nasza skóra zaczyna się starzeć już po 25. roku życia, a po trzydziestce proces starzenia nabiera tempa. O skórze dojrzałej można mówić około 45. roku życia lub wcześniej, w zależności od indywidualnych czynników. Długa i intensywna ekspozycja na promienie słoneczne, stosowanie dużej ilości używek, palenie papierosów i nieodpowiednia pielęgnacja dużo szybciej przyczyniają się do starzenia skóry.

Dojrzałej skórze zaczyna brakować elastyczności, staje się sucha i szorstka. Zaobserwować można pogłębiające się zmarszczki mimiczne. Utrata elastyczności sprawia, że zachwiany zostaje owal i kształt twarzy. Skóra bardzo szybko traci wodę i wolno przyjmuje składniki aktywne. Procesu starzenia nie można powstrzymać, ale można go skutecznie hamować poprzez odpowiednią pielęgnację, regularne złuszczanie zrogowaciałej warstwy naskórka oraz masaż pobudzający krążenie. Krem przeciwzmarszczkowy należy wklepywać lub wmasować by składniki miały możliwość lepszego wnikania w głąb skóry.

Polecamy Lekki krem anty-aging z ekstraktem z bawełny.